blog
9.12.2020
V současné době je možné získat dotaci na novostavbu i dotaci na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám. Na úsporná opatření bychom měli dostat dotaci i příští rok, dotační program pod křídly ministerstva životního prostředí totiž platí do konce příštího roku. Jedinou změnou by tak mohla být nižší cena solárních elektráren. Důvodem nižší ceny by paradoxně mohla být vyšší poptávka po solárních panelech. Ať už si solární panely namontujete na svou novostavbu nebo je instalujete na střechu rodinného domu posléze, v obou případech na ně můžete dostat dotaci sahající až ke 150 tisícům korunám. Už doposud se jednalo o citelný finanční příspěvek, který potěšil rodinný rozpočet. Co kdybychom však potěšili rozpočet ještě tím, že by se solární elektrárny koupily levněji?
Zatímco ještě před pár lety byly solární elektrárny lákavé hlavně pro ekologicky smýšlející jedince, nyní nejen lidé smýšlející ekologicky po fotovoltaice prahnou. Důvodem toho je hlavně energetická soběstačnost, díky kterým klesají náklady spojené s energiemi rodinného domu. A i když by se dalo očekávat, že cena solárních panelů ještě pěkně poroste, když se zájem o ně zvyšuje, není tomu tak. Paradoxně cena solárních panelů klesá. Možná zájem o ně roste právě z důvodu klesajících cen, fotovoltaika se zdá být daleko dostupnější.
Z posledních statistik nejmenované energetické společnosti vyplývá, že množství solárních panelů na střechách rodinných domů roste. A nejedná se jenom o málo procentní nárůsty, ale naopak o nárůst o 54 procent. Dokonce tento rostoucí trend neovlivnila ani koronavirová pandemie, která rapidně zamávala s financemi domácností.
Je nyní otázkou, jestli bude pokračovat i trend klesající ceny za fotovoltaiku. Pokud by k tomu v roce 2021 přece jenom došlo, dá se předpokládat, že zájem o solární panely ještě strmě poroste.