blog
23.10.2020
Od počátku nového roku je nutné stavět nízkoenergetické bydlení. Přes to nejede vlak. Nedávné průzkumy však ukázaly, že zhruba jenom patnáct procent novostaveb neodpovídalo standardům nízkoenergetického bydlení, tudíž to pro stavaře a stavební společnosti nebyl příliš velký šok, když se povinnost stavit nízkoenergetické bydlení uzákonila. Pakliže se však chystáte ke stavbě svého vysněného příbytku, pak s touto informací počítejte. I když se nyní možná zdá, že je to špatná zpráva, má to i svou kladnou stránku. A sice můžete požádat o dotaci na novostavbu, která se uděluje z programu Nová zelená úsporám. A ta může dosáhnout až 450 tisíc korun!
Ptáte se, jak dosáhnout na plnou dotaci, která dosahuje bezmála půl milionu korun? Jednoduše - stačí, když zainvestujete do co nejvíce úsporných opatření, na které se ostatně také vztahuje dotace ze zmiňovaného programu. Tajemstvím úsporných opatření je především využívání obnovitelných zdrojů. Dalo by se tedy říct, že klíčem k nízkoenergetickému bydlení je právě využívání zmiňovaných obnovitelných zdrojů, jako je vítr, slunce nebo podobně.
Aby byl dům nízkoenergetický, musí splňovat několik klíčových požadavků. S tím pomůžou právě zmiňovaná úsporná opatření, která snižují energetickou náročnost rodinného domu. V praxi je tak velice nápomocná třeba fotovoltaická elektrárna, kterou umístíte na střechu rodinného domu. Nebo je to také tepelné čerpadlo, které zase najde své místo v komoře nebo technické místnosti v domě. Podle odborníků je kupříkladu ono tepelné čerpadlo tím nejlepším možným typem vytápění.
Je třeba poznamenat, že součástí nízkoenergetického bydlení jsou kupříkladu také kvalitní okna, dveře nebo samozřejmě izolace. Na těchto třech věcech se podle odborníků rozhodně nesmí šetřit, toho bychom mohli později litovat. Když si ale člověk uvědomí, že energetická náročnost domu se počítá z množství energie, které je nezbytné pro pokrytí potřeby energie celého domu, pak na oknech nebo zateplení nebude šetřit. Čím kvalitnější zateplení či okna budou, tím méně tepla unikne ven a tím méně tepla se vlastně spotřebuje.