blog

Využívání obnovitelných zdrojů jako klíč k nízkoenergetickému bydlení

23.10.2020

Od počátku nového roku je nutné stavět nízkoenergetické bydlení. Přes to nejede vlak. Nedávné průzkumy však ukázaly, že zhruba jenom patnáct procent novostaveb neodpovídalo standardům nízkoenergetického bydlení, tudíž to pro stavaře a stavební společnosti nebyl příliš velký šok, když se povinnost stavit nízkoenergetické bydlení uzákonila. Pakliže se však chystáte ke stavbě svého vysněného příbytku, pak s touto informací počítejte. I když se nyní možná zdá, že je to špatná zpráva, má to i svou kladnou stránku. A sice můžete požádat o dotaci na novostavbu, která se uděluje z programu Nová zelená úsporám. A ta může dosáhnout až 450 tisíc korun!

Ptáte se, jak dosáhnout na plnou dotaci, která dosahuje bezmála půl milionu korun? Jednoduše - stačí, když zainvestujete do co nejvíce úsporných opatření, na které se ostatně také vztahuje dotace ze zmiňovaného programu. Tajemstvím úsporných opatření je především využívání obnovitelných zdrojů. Dalo by se tedy říct, že klíčem k nízkoenergetickému bydlení je právě využívání zmiňovaných obnovitelných zdrojů, jako je vítr, slunce nebo podobně.

Na střechu fotovoltaika, do komory tepelné čerpadlo

Aby byl dům nízkoenergetický, musí splňovat několik klíčových požadavků. S tím pomůžou právě zmiňovaná úsporná opatření, která snižují energetickou náročnost rodinného domu. V praxi je tak velice nápomocná třeba fotovoltaická elektrárna, kterou umístíte na střechu rodinného domu. Nebo je to také tepelné čerpadlo, které zase najde své místo v komoře nebo technické místnosti v domě. Podle odborníků je kupříkladu ono tepelné čerpadlo tím nejlepším možným typem vytápění.

Součástí nízkoenergetického bydlení jsou i kvalitní okna či dveře

Je třeba poznamenat, že součástí nízkoenergetického bydlení jsou kupříkladu také kvalitní okna, dveře nebo samozřejmě izolace. Na těchto třech věcech se podle odborníků rozhodně nesmí šetřit, toho bychom mohli později litovat. Když si ale člověk uvědomí, že energetická náročnost domu se počítá z množství energie, které je nezbytné pro pokrytí potřeby energie celého domu, pak na oknech nebo zateplení nebude šetřit. Čím kvalitnější zateplení či okna budou, tím méně tepla unikne ven a tím méně tepla se vlastně spotřebuje.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky