blog

Vše, co se týká energetické náročnosti budov

17.9.2022

Získat dotaci na zateplení nebo výměnu oken není těžké, pokud splňujete požadavky týkající se energetické náročnosti budovy. Úkolem dotačního programu Nová zelená úsporám je především snížit dopady našich životů na životní prostředí a nízká energetická náročnost domácností zde hraje velkou roli. Seznamte se s nejdůležitějšími pojmy, které se tohoto "parametru" týkají.

Co je to PENB

Zjišťujete energetickou náročnost rodinného domova? Pak se setkáte se zkratkou PENB, což je Průkaz energetické náročnosti budovy. Jedná se o dokument, který informuje o energetické náročnosti stavby. Má desetiletou platnost podobně jako tradiční cestovatelský pas a ta začíná platit od data vystavení dokumentu.
Kdy budete průkaz potřebovat především? Například při prodeji nemovitosti, případně její části (například pokud prodáváte jenom bytovou jednotku v panelákovém domě nebo jeden dům ze dvojdomku).

Na výsledku PENBvliv několik faktorů

Na Průkazu energetické náročnosti budovy se nachází hned několik hodnot. Hodnocení je označeno písmeny od A (to je nejúspornější, jak známe z domácích spotřebičů) až po G (což značí mimořádně nehospodárnou budovu). Na výsledné číslo má vliv několik faktorů, mezi něž patří například typ nemovitosti, dále také účel, ke kterému se nemovitost využívá, nebo tvar, případně velikost celého objektu. Dále se na výsledku podílí technické systémy nebo například používané palivo.

Kdo PENB potřebuje?

Možná si říkáte, že tento průkaz nepotřebujete. Pokud se však řadíte k lidem, kteří staví nebo rekonstruují nemovitost, pak se bez PENB neobejdete. Stejně tak ho budete potřebovat, pokud se rozhodnete prodat nebo pronajmout nemovitost.
Získání tohoto Průkazu energetické náročnosti budovy není levná záležitost. V průměru stojí zhruba dva až osm tisíc korun (bereme-li v potaz běžný termín vystavení průkazu, což je zhruba jeden týden).

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky