blog

Užitečné tipy, jak ušetřit při stavbě novostavby

27.11.2021

Výstavba nového domu je finančně náročná záležitost a závazek mnohdy na celý život (málokdo z nás má prostředky k výstavbě domu bez možnosti hypotéky). A tak se můžete ptát, jak na výstavbě nového domu ušetřit. Některé náklady totiž neovlivníte (jako je například cena energií, cena za materiál či odbornou firmu, která vám se stavbou pomůže). Určitých úspor ale dosáhnout můžete. Zde je jejich výčet.

Státní dotace

Při stavbě novostavby můžete využít také státní dotace. Program Nová zelená úsporám vám nabízí možnost, jak získat část svých financí zpět. Musíte ale splnit určité podmínky. V první řadě se musí jednat o dům, který je postaven s velmi nízkou energetickou náročností. Čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci na novostavbu můžete získat. Takové domy využívají obvykle i několik obnovitelných energetických zdrojů. Podle dosažených energetických parametrů můžete získat jednorázovou částku 200 000 Kč, 350 000 Kč nebo 500 000 Kč.

Udělej si sám

Ne každý si může dovolit zasahovat do své vlastní stavby – ostatně v některých záležitostech se to ani nedoporučuje. Pokud ale něco umíte dobře, proč byste to měli nechávat na stavební společnosti, která vás stojí více? Leckterý šikovný kutil si například umí položit podlahu sám, vymalovat nebo i celou řadu odbornějších prací. Na stavební společnosti nechte opravdu jen to nejnutnější, co byste sami nezvládli.

Zmenšení obytné plochy

Čím menší bude dům, tím nižší budou náklady na jeho výstavbu. Tím vás rozhodně nechceme nějak omezovat. Je ale dobré zvážit, zda chodby ve vašem domě nejsou příliš široké a velké nebo nedochází ke vzniku nějakého nevyužitého prostoru. Proto se vyplatí místnost, ve které pobýváte nejčastěji (obývací pokoj, jídelna, kuchyně) umístit jako hlavní místnost – do středu budovy. Na to je potřeba myslet už při projektování.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky