blog
11.5.2021
Nízkoenergetické nemusí být jen rodinné domy. Moderní výstavby bytových domů se podobnými vlastnostmi pyšní také, proto i pro zájemce o tyto bytové jednotky připravilo Ministerstvo životního prostředí v programu Nová zelená úsporám určité výhody. Ty se vztahují především na koupi bytové jednotky, nejen na novostavbu.
Od nízkoenergetických rodinných domů se příliš neliší. Při výstavbě je u nich myšleno na chytré větrání s využitím rekuperace, dobré tepelně izolační vlastnosti a v některých případech také na využití vlastních obnovitelných zdrojů. Ještě před koupí takového bytu se můžete u prodávající firmy přesvědčit, zdali se na bytový dům vztahují dotace z programu Nová zelená úsporám.
Nové nízkoenergetické bytové domy jsou stavěny z materiálů, které teplo propouštějí jen minimálně. Důraz je kladen také na okna a dveře, jež jsou z více vrstev a mají tak velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Rekuperace je vlastně chytrým a moderním větráním, které efektivně vymění vzduch uvnitř bytové jednotky, ale nedochází ke ztrátám teploty v bytě. V zimě tak ve vašem domově zůstane dlouhodobě příjemné teplo s čerstvým vzduchem a v létě naopak chladný vzduch, takže nebudete muset tak často zapínat klimatizaci.
Částka, o kterou si můžete zažádat, se pohybuje ve výši 1300 Kč za metr čtvereční. Nejvýše se však vždy jedná o maximálně 200 000 Kč, a to jen jednou pro stejného žadatele. Vyplatí se proto koupi a žádost o dotaci zvážit, jelikož znova už na ní ve stejném programu nedosáhnete.
Nejprve je třeba se stát prvním majitelem bytové jednotky, a poté krátce po kolaudaci také odeslat online formulář s žádostí. Částka 1300 Kč je fixní, a proto nezáleží na konkrétním vybavení nízkoenergetického bytového domu, jak je tomu v případě rodinných domů.