blog

Využívání obnovitelných zdrojů jako klíč k nízkoenergetickému bydlení

11.5.2021

Nízkoenergetické nemusí být jen rodinné domy. Moderní výstavby bytových domů se podobnými vlastnostmi pyšní také, proto i pro zájemce o tyto bytové jednotky připravilo Ministerstvo životního prostředí v programu Nová zelená úsporám určité výhody. Ty se vztahují především na koupi bytové jednotky, nejen na novostavbu.

Jak fungují nízkoenergetické bytové domy

Od nízkoenergetických rodinných domů se příliš neliší. Při výstavbě je u nich myšleno na chytré větrání s využitím rekuperace, dobré tepelně izolační vlastnosti a v některých případech také na využití vlastních obnovitelných zdrojů. Ještě před koupí takového bytu se můžete u prodávající firmy přesvědčit, zdali se na bytový dům vztahují dotace z programu Nová zelená úsporám.

Nové nízkoenergetické bytové domy jsou stavěny z materiálů, které teplo propouštějí jen minimálně. Důraz je kladen také na okna a dveře, jež jsou z více vrstev a mají tak velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Rekuperace je vlastně chytrým a moderním větráním, které efektivně vymění vzduch uvnitř bytové jednotky, ale nedochází ke ztrátám teploty v bytě. V zimě tak ve vašem domově zůstane dlouhodobě příjemné teplo s čerstvým vzduchem a v létě naopak chladný vzduch, takže nebudete muset tak často zapínat klimatizaci.

Dotace od Ministerstva životního prostředí

Částka, o kterou si můžete zažádat, se pohybuje ve výši 1300 Kč za metr čtvereční. Nejvýše se však vždy jedná o maximálně 200 000 Kč, a to jen jednou pro stejného žadatele. Vyplatí se proto koupi a žádost o dotaci zvážit, jelikož znova už na ní ve stejném programu nedosáhnete.
Nejprve je třeba se stát prvním majitelem bytové jednotky, a poté krátce po kolaudaci také odeslat online formulář s žádostí. Částka 1300 Kč je fixní, a proto nezáleží na konkrétním vybavení nízkoenergetického bytového domu, jak je tomu v případě rodinných domů.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky