blog

Na co si dát pozor, když žádáte o dotaci

26.8.2021

Nová zelená úsporám jen umocňuje člověka v názoru, že bydlet "zeleně" čili ekologicky se opravdu vyplatí. Díky ní je pořízení úsporných opatření opravdu levnou záležitostí. Stále platí, že stát může proplatit až padesát procent nákladů, které jste vynaložili na snížení energetické náročnosti rodinného domu. Že jste se rozhodli o dotaci na zateplení či novostavbu také požádat? Pozor na pár věcí.

Dotaci lze získat nejen na zateplení a novostavbu

Před podáním žádosti je nutné si uvědomit jedno - mluvíme o jednorázovém finančním příspěvku. Není možné žádat o dotace víckrát, ale co není zakázáno, že se jedna žádost může týkat vícero úsporných opatření. Před odesláním dokumentu si proto zjistěte, čeho všeho se týká.

Stát totiž přispívá nejen na novostavbu jako takovou nebo na zateplené rodinného domu, ale také pomůže s koupí kotle nebo tepelného čerpadla, fotovoltaického systému či stínící technikou, která slouží ke snížení tepelné zátěže místnosti.

Získat lze až 50 % nákladů

Jak již bylo zmíněno, po schválení vaší žádosti je možné získat až padesát procent způsobilých nákladů zpět. Jednotlivé kategorie však mají své limity. Například v případě fotovoltaické elektrárny je možné získat maximálně 150 tisíc, což je ale částka, pro kterou se žádost rozhodně podat vyplatí, nemyslíte?

Dotace se vyplácí zpětně

Rozhodli jste se pořádat o dotaci a doufáte, že vám částka na účet přijde dřív, než uhradíte dané úsporné opatření u pokladny? Pozor! Dotace se vždycky vyplácí až zpětně. Jinými slovy z počátku si musíte fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo financovat ze svého a poté počkat, až se po dokončení žádost schválí a následně proplatí.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky