blog

Na čem lze ušetřit při stavbě domu?

24.8.2022

Ceny nemovitostí, pozemků i stavebních materiálů v poslední době vzrostly. Proto spousta lidí hledá způsoby, jak na stavbě rodinného domu co nejvíc ušetřit. Kromě toho, že můžete využít dotace na novostavbu nebo dotace na zateplení, můžete uspořit nemalé peníze pomocí následujících rad.

Věci, na kterých můžete ušetřit

Ušetřit se dá už ve fázi plánování. Zvažte, jak velký dům skutečně potřebujete. Snad na ničem se nedá ušetřit tolik jako na zmenšení užitné plochy. Jistě, že dlouhé a prostorné chodby vypadají na projektovém papíře krásně, v reálu ale bývají tyto prostory zbytečně tmavé a nevyužité.
Poměrně dost metrů čtverečních, a tedy i peněz, vám ušetří i správný tvar domu. Nejvýhodnější je jednoduchý obdélníkový tvar, který má nejmenší tepelné ztráty. Naopak atypické tvary a předimenzované rozměry novostavby, jakkoliv jsou moderní, jsou často zbytečné – a finančně nákladnější.
Přenechat stavbu domu na spolehlivé firmě má své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří především ušetřený čas a záruka na provedené stavební úpravy. Nevýhodou je vyšší cena. Při stavbě svépomocí ušetříte čas za lidskou práci i za materiál, který můžete nakoupit ve slevě a mimo sezónu, kdy je jeho cena zpravidla vyšší.
Pokud stavíte patrový dům, ušetřit můžete na schodišti. Nejlevněji vás vyjde betonové, přímé a bez podesty. Točitá schodiště jsou o něco nákladnější a vůbec nejdráž vás vyjde schodiště z bezpečnostního skla.

Věci, na kterých raději nešetřete

Šetřit na základech a nosné konstrukci se naopak ošklivě nevyplácí. Raději odložte například dostavbu garáže, konstrukci domu už totiž v pozdější fázi nevyměníte. Nešetřete ani na zkušeném projektantovi, který vás může uchránit před zásadními chybami. V poslední řadě vždy investujte do stavebního dozoru, a to i v případě, že si necháváte dům postavit firmou. Dohlídne na dodržování technických postupů a na správné množství použitého materiálu.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky