blog

Jak vysokou dotaci lze získat na novostavbu?

12.7.2020

Uvažujete o tom, že si postavíte svůj vlastní příbytek, ve kterém založíte se svou drahou polovičkou rodinu? Jistě si chcete splnit veškeré své tužby a sny při stavbě novostavby, ale zároveň chcete na výstavbě domu trochu ušetřit. Moc dobře víte, že ještě budete muset zaplatit za vybavení do domu a za spoustu dalších věcí. Naštěstí je jedna možnost, jak na novostavbě trochu ušetřit.

Požádejte o dotaci na novostavbu

Stále totiž funguje dotační program Nová zelená úsporám, za kterým stojí Ministerstvo životního prostředí České republiky. V rámci programu je možné požádat o dotaci na novostavbu, dotaci na výměnu oken či o dotaci na zateplení a další. Dotace zkrátka náleží každému, kdo se nějakým způsobem vynasnažil a snížil energetickou náročnost svého rodinného domu. V případě dotací na novostavby platí, že čím úspornější dům se postaví, tím větší dotaci člověk získá.

Jak vysokou dotaci můžete získat?

S tím také souvisí otázka, jak vysokou dotaci na novostavbu je možné získat? Jak již bylo zmíněno, v tomto případě platí, že čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci získáte. V praxi to znamená, že dům s nízkou energetickou náročností může dostat dotaci i ve výši 150 tisíc korun. Dům s velice nízkou spotřebou energie může získat dotaci i 300 tisíc korun. A pokud má dům velmi nízkou energetickou náročnost, a navíc klade důraz na používání obnovitelných zdrojů energie, tak může získat dotaci i ve výši skoro půl milionu korun.

Abyste mohli podat žádost, musí se na novostavbu podívat technický dozor, který se na ni podívá objektivně a usoudí, jestli má dům nízkou nebo velmi nízkou energetickou náročnost. Samozřejmě technický dozor něco stojí, na což ostatně dotační program také myslí. Je možné v rámci programu získat dotaci ve výši až 35 tisíc na odborný technický dozor.

Ovšem pozor – o dotaci můžete požádat jenom jednou, proto do žádosti vyplňte všechno to, na co chcete dotaci získat. Dotace se zásadně vyplácí jako jednorázová částka.

Zpět na stránku blog

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky